Do 07.01.2024 máme dovolenku, objednávky vybavíme 07.02.2024.

info@zahradavil.eu
Filtrovať
Cena (€)
1,00 € - 38,54 €
Stav produktu

Kvetináče

Môžeme použiť veľmi veľa druhov nádob(kvetináčov) na minizáhradky a vílie záhrady. Nemusíte myslieť iba na obvyklý kvetináč, môžete si smelo vybrať aj z neobvyklejších foriem. Ani naša záhrada nebude obyčajná, prečo by to mala byť vaša nádoba? 

Sklenené kvetináče a sklenené nádoby odporúčame hlavne pre floráriá, preto by sme mali do nich vysádzať rastliny, ktoré majú rady vlhký vzduch: sieťovaný list (Fittonia), pehavá tvár (Hypoestes), palma lásky (Chamaedora elegans), rôzne arálie, plavúnky (Selaginella), paprade (Asplenium)... Sukulentom hľadáme nádobu, ktorá je úplne otvorená, uprednostňujú suchší vzduch.


84Produkt 120
84Produkt 120

Ak nádoba nemá otvor na odtok vody, je veľmi dôležité vytvoriť drenážnu vrstvu: na dno dajte niekoľko cm hrubý štrk, na štrk položte fóliu trochu poprepichujte (ihlou alebo špáradlom), aby mohla voda odtekať od koreňov. Na fóliu dajte kvetinový substrát, ktorý vyhovuje potrebám rastlín. 

Na vonkajšie priestory, kde nad kvrtináčom nie je žiaden kryt, umiestnite iba kvetináč s odtokom vody, pretože väčšia búrka ho môže úplne naplniť vodou V prípade kvetináča vyrobeného z hliny sa pripravte na častejšiu zálievku, pretože ide o pórovitý materiál a absorbuje vlhkosť z vysadenej pôdy. V prípade ak si vyberiete črepník, a ak bude mini záhrada umiestnená na slnečnom mieste, oplatí sa tam vysadiť rastlinu, ktorá sa zaobíde iba s trochou vody: napr. sukulenty (rozchodníky, skalnice). 

Plechový alebo iný kovový kvetináč: vonku sa rýchlo zahreje, takže rastliny môžu rýchlo vyschnúť, je výhodnejšie ich používať v interiéroch alebo na tienistých miestach. Ak ho neumiestnime na slnečné miesto, potom je to skvelá voľba: lacný, ľahký, dobre zadržiava vodu, dajú sa dostať v krásnych farbách. 

Cementoplastové kvetináče: takto na prvý pohľad to znie zaujímavo, ale dokonale kombinuje výhody betónových a plastových kvetináčov. Na pohľad pôsobí oveľa prirodzenejšie a zaujímavejšie ako plastový kvetináč, zároveň je jeho váha skôr podobná ľahkosti plastu.

Drevený kvetináč: poskytuje prírodné prostredie pre mini záhradu. Sú ľahké a dá sa z nich vyrobiť široká škála tvarov. Ich životnosť sa dá predĺžiť, ak drevený kvetináč nie je položený priamo na zemi, ale na nejakom základe. Samozrejme, stojí za to tiež ošetriť drevenú nádobu, kvetináč (zvnútra aj zvonka), je však potrebné dbať na to, aby zložky farby neškodili
koreňom rastlín.

Keramický kvetináč: nie je taký pórovitý ako hlinený kvetináč, takže lepšie zadržiava vodu, v zime tiež lepšie znáša poškodenie mrazom (nezabudnite sa uistiť, či odoláva mrazom!). Je k dispozícii v mimoriadne širokej škále farieb, takže môžete ľahko nájsť taký, ktorý vyhovuje vášmu vkusu.

Plastový kvetináč: tiež dobre zadržiava vodu, ľahký a lacný. Je vhodné kúpiť si odolný voči UV žiareniu, aby ho nezničilo slnko. Momentálne sú k dispozícii v neuveriteľnom výbere v širokej škále farieb, tvarov a veľkostí.

Sklo: špeciálny interiérový kvetináč, pretože takto je jasne viditeľná pôdna štruktúra záhrady, ktorá môže byť ešte zaujímavejšia keď výberieme drenážny štrk, ktorý ladí s náladou aj farebne so záhradou. Tvar sklenenej nádoby vám dáva aj viac možností na umiestnenie rastlín, ale aj na to, aký druh rastlín si vyberiete do nej.

Prútený košík alebo kvetináč: aj v tomto sa dajú vytvoriť nádherné mini záhradky. Ak kôš nemá vnútorný plastový obal, nahraďte ho priehľadnou alebo čiernou fóliou. Celkom dobre odoláva poveternostným podmienkam a poskytuje výnimočný pohľad. Pravidelne pretretý ľanovým olejom a glazúrou si zachováva svoju farbu a tiež lesk.