info@zahradavil.eu
Blog

Vytvorte si bezúdržbové florárium!

Berni
26.10.2023 14:05
Vytvorte si bezúdržbové florárium!

Ak chcete mať vo svojej izbe alebo v kancelárii špeciálny doplnok, mali by ste si vyrobiť mini florárium. Je oveľa magickejšie než črepníková kvetina a ak je dobre pripravená, je aj jednoduchšia na starostlivosť. 

Zdroj obrázku: etsy.com

Môžeme v nej pestovať aj chúlostivejšie rastliny, keďže tropické rastliny sa aj v horúcom vlhkom prostredí panujúceho v skleníku pekne vyvíjajú. Ich výsadba i samotná starostlivosť nebude robiť problémy. Navyše, malé kompozície pripomínajúce prírodu sú v našom prostredí obzvlášť prospešné a na pracovisku sú ešte viac potrebné. A nezabudnite ani na drobné doplnky!

Existuje veľa rôznych druhov sklenených nádob...  Existuje naozaj veľa rôznych tvarov, ale pre nás je najdôležitejšie, či je nádoba otvorená alebo zatvorená. Tu sa teraz pozeráme na úplne priehľadné sklenené nádoby bez tónovania.

Otvorené sklenené nádoby

Do otvorenej nádoby môžeme zasadiť takmer čokoľvek. Treba ju polievať, pretože voda sa môže odparovať, no naša minizáhradka bude mať aj tak zvláštny efekt, keďže vidíme rôzne vrstvy pôdy. I sukulenty môžete vysadiť do otvorenej sklenenej nádoby, samozrejme polievajú sa ešte zriedkavejšie. Pohľad môžeme ozvláštniť farebným pieskom.

Florarium-felig-zart

etsy.com

Sukulenty,tillandsie a kaktusy by sa mali vysádzať do úplne otvoreného nádoby. Ako pôdnu pokrývku si vyberte hlavne kamienky a piesok. Dobrá drenáž je veľmi dôležitá. Toto si preberieme o niečo neskôr.

Uzavreté sklenené nádoby

Rastliny, ktoré majú radi vlhkosť, by sa mali vysádzať do úplne uzavretej sklenenej nádoby. Uzavretá nádoba môže byť dokonca úplne sebestačná, rastliny totiž koreňmi nasajú vodu z pôdy, odparia ju na listoch, tá sa zráža na sklenenej stene a voda je späť v pôde. Tieto sklenené nádoby teda netreba vôbec polievať. V prípade otvorených nádob však treba vyparenú vodu neustále dopĺňať. Pozor, nesmie sa príliš polievať! 

Zárt floáriumbonsaigurus.com

Zárt floráriumthefernandmossery.comZárt floráriumV uzavretej sklenenej nádobe by sa mali vysádzať tieto rastliny: papraď, rodinné šťastie, mach, syngonium, plavúnka, pilea, fitónia, lopatkovec, pieprovec, aralia... Rastliny si viete tu objednať.

Je dôležité, aby rastlina nebola v pohári príliš veľká, preto sa oplatí zvoliť čo najvyššiu sklenenú nádobu. Do nízkej sklenenej nádoby vysádzajte hlavne mach, alebo Selaginella apodu (plavúnku - nízky druh).

Sklenené nádoby tu v našom e-shope nájdete v rôznych veľkostiach, resp. otvorený a uzavretý typ: 

Hotové florárium by nemalo byť na priamom slnku, pretože vzduch v sklenenej nádobe sa ešte viac zahrieva. Florárium potrebuje skôr filtrované svetlo.

Ako urobiť florárium...

Najprv dáme do nádoby na spodok pár cm štrku. Môže byť akejkoľvek farby! Potom budete potrebovať perforovanú fóliu (môže to byť aj nylonový sáčok prederavený špáradlom, alebo ihlou), o niečo menšiu ako je priemer nádoby, aby ju nebolo vidieť v nádobe. (Fólia prepustí vodu, ale nie pôdu.) Dajme na ňu štrk. Na štrk môže ísť aktívne uhlie, následne naň nasypte zeminu vhodnú pre rastliny.

Naplánujte si vopred, čo kam pôjde, je ťažké to potom napraviť! Nech sú nižšie veci vpredu a väčšie vzadu. Úzkou lyžicou vytvorte malé otvory do pôdy pre korene rastlín, potom ich pomocou vydličky zapustite do nich (vydlička nech je zapichnutá do koreňového balu) a pomocou lyžice urovnajte pôdu okolo nich. Mulč nasypte pomocou lievika (vhodná môže byť aj rolka papierovej utierky) (je to potrebné najmä vtedy, ak je nádoba vyššia), aby ste si ju mohli nasmerovať, kam chcete. (Ak používate machový mulč, umiestnite ho na miesto pomocou vidličky) Potom umiestnite príslušenstvo (kamienky, mušle, malé figúrky) na ich konečné miesto. Rastliny trochu polejte. Vyčistite pohár - ak je to potrebné - omotaním malého kúska materiálu (utierky) okolo rúčky lyžice.

Zárt floráriumetsy.com

Ak chcete viac informácií o zaujímavých záhradných dekoráciách, mini záhradkách, rozprávkových záhradách prihláste sa na odber noviniek na hlavnej stránke