info@zahradavil.eu
Blog

Inšpirácie na dekoráciu florária

Berni
20.01.2024 18:06
Inšpirácie na dekoráciu florária

Florárium je samo o sebe krásnou dekoráciou v byte. Je veľmi útulné, ako sa vlhkomilné rastliny cítia dobre v peknej sklenenej nádobe. Dá sa umiestniť do obývačky či pracovne, prípadne aj do spálne. Ak nechcete robiť „priemerné“ florárium, ale chcete ukázať aj svoju osobnosť, môžete okrem rastlín a prírodných doplnkov pridať aj ďalšie dekoračné prvky.

Aký druh dekorácie je možné umiestniť do florária?


Najdôležitejšie je, aby bolo odolné voči vode a vlhkosti, takže postavičky a dekorácie z papiera, látky, či iných materiálov nie sú na tento účel vhodné. Do úvahy prichádzajú doplnky vyrobené väčšinou z polyresinu, kameňa alebo plastu. 


Neprepĺňajte florárium, nechajte rastliny vo väčšine a pridajte len trochu atmosféry doplnkami... Dekorujme na princípe menej je niekedy viac.

Prednosť treba dať prírodným,alebo prirodzene pôsobiacim dekoráciám, tieto sa viac hodia k rastlinám.

Spoliehajme sa na vlastný vkus, najdôležitejšie je, že aby sa to nám páčilo!

Vyššie uvedené body by som rada ilustrovala na niekoľkých príkladoch.

Florária

homeanddecor.com.sg

Skutočne realistické miniatúrne doplnky je možné si zakúpiť v modelárskych obchodoch (napr. Kde predávajú modelové železnice). Sú dostupné v niekoľkých veľkostiach: 1/16, 1/24, 1/35, 1/48, 1/72... Tieto doplnky sa dajú kúpiť maľované alebo nenamaľované, takže sa dajú úplne prispôsobiť vašim požiadavkám, ale sú veľmi náročné na prácu a nie sú lacné.

Polyresinové figúrky sú lacnejšie, ale väčšinou nie sú v rôznych veľkostiach, takže pri výbere si treba dať veľký pozor, ak ich kupujete viac, či majú správnu veľkosť. Samozrejme, ak dáte do florária len jednu figúrku, výber je o to jednoduchší.

Floráriapinterest

Ak plánujeme scénu, ktorej súčasťou je voda, dá sa to vyriešiť viacerými spôsobmi. Najprofesionálnejšie je odlievanie živicou. V malých baleniach je dostupná aj 2-zložková živica, ktorú je možné zmiešať a zafarbiť farbou a vytvoriť tak krásne more, potok, jazero... Tu nájdete živicu v menšom balení.

Floráriapinterest

Samozrejme, existujú aj iné spôsoby, ako napodobniť vodu, napr. pomocou modrého dekoračného piesku a dekoračného štrku. Pri polievaní alebo kropení sa však môže zašpiniť alebo posunúť ďalej. Ak dekoratívny piesok zmiešate s lepidlom na mozaiku a kamienky a úhľadne ho poukladáte na požadované miesto, lepidlo zaschne ako priehľadné, celé to drží pohromade a je vodotesné. Pozrite si v e-shope Záhrada Víl  dekoračný piesok a lepidlo!

Ak máte radi úplne prírodné florária, krásne tvarovaný kameň môže byť stále skvelou dekoráciou. Veľmi dobrý je napr. aj plochý bridlicový kameň. Menšie kusy môžu byť tiež použité na vytvorenie schodiska.

Floráriaarchzine.net

Chcete upokojujúce florárium? Meditujúci Budha tento pohľad určite predstavuje. Stačí figúrka, vedľa nej nejaký špeciálny mach, prípadne iné na vlhkosť nenáročné rastliny, napr. fittonia,
hypoestes, plavúnka, farebný Cryptanthus bivittatus 'Red Star'... Drobnú postavičku Budhu v niekoľkých farbách a štýloch nájdete tu.

Florária

pinterest

Florária

pinterest

Jaguár vychádzajúci z džungle... Mňa by to určite neupokojilo, no aj tak to má zvláštny účinok. Je to také veľkolepé.

Floráriadoodlebirdterrariums.com

Úplne najradšej mám starú, machom obrastenú kamennú ozdobu hlavu. Chcela by som urobiť niečo podobné vo svojom vlastnom 80-litrovom akváriu, ktoré sa práve stavia. Samotnú hlavu (dekoráciu) mám, ale ešte ju potrebujem machom prerásť.

Florária

thisiswhyimbroke.com

Myslím si, že aj absolútne fantasy dekorácie vyzerajú skvele vo floráriu, napr. špeciálny hríb alebo tekvicový domček, prípadne aj čarodejník.

Ktorý je váš obľúbený?

Rastliny, ktoré možno pestovať vo floráriu nájdete tu.

Rastliny, príslušenstvo, mach, kamienky na vytvorenie florária nájdete tu.

Ak chcete viac informácií o zaujímavých záhradných dekoráciách, mini záhradkách, rozprávkových záhradách prihláste sa na odber noviniek na hlavnej stránke